Çevre Temizlik Vergisi Oranları

2016

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına Büyükşehir Belediyeleri’nde 27 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanacaktır.

Büyükşehir Belediyeleri Dışındaki Belediyelerde Uygulanacak Çevre Temizlik Vergisi
Bina GruplarıBina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece2. Derece3. Derece4. Derece5. Derece
1. Grup2.6002.0001.6001.3701.160
2. Grup1.6001.2001.000800690
3. Grup1.160800690500400
4. Grup500400300260200
5. Grup300260179168137
6. Grup168137908058
7. Grup5846322721
Büyükşehir Belediyelerinde UygulanacakÇevre Temizlik Vergisi
Bina GruplarıBina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece2. Derece3. Derece4. Derece5. Derece
1. Grup3.2502.5002.0001.7121.450
2. Grup2.0001.5001.2501.000862
3. Grup1.4501.000862625500
4. Grup625500375325250
5. Grup375325223210171
6. Grup21017111210072
7. Grup7257403326
İndirimli Çevre Temizlik Vergisi Uygulaması
2005/9817 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının(3) 7 nci maddesine göre; konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5.000’den az olan belediyelerde %50 indirimli olarak uygulanacaktır.
Bina GruplarıBina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece2. Derece3. Derece4. Derece5. Derece
1. Grup1.3001.000800685580
2. Grup800600500400345
3. Grup580400345250200
4. Grup250200150130100
5. Grup150130898468
6. Grup8468454029
7. Grup2923161310

2015

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına Büyükşehir Belediyeleri’nde 27 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanacaktır.

Büyükşehir Belediyeleri Dışındaki Belediyelerde Uygulanacak Çevre Temizlik Vergisi

Bina GruplarıBina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece2. Derece3. Derece4. Derece5. Derece
1. Grup2.5001.9001.6001.3001.100
2. Grup1.6001.200970770660
3. Grup1.100800660500400
4. Grup500400300250190
5. Grup300250170160130
6. Grup160130887755
7. Grup5544312620

Büyükşehir Belediyelerinde UygulanacakÇevre Temizlik Vergisi

Bina GruplarıBina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece2. Derece3. Derece4. Derece5. Derece
1. Grup3.1252.3752.0001.6251.375
2. Grup2.0001.5001.212962825
3. Grup1.3751.000825625500
4. Grup625500375312237
5. Grup375312212200162
6. Grup2001621109668
7. Grup6855383225

İndirimli Çevre Temizlik Vergisi Uygulaması

2005/9817 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının(3) 7 nci maddesine göre; konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5.000’den az olan belediyelerde %50 indirimli olarak uygulanacaktır.

Bina GruplarıBina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece2. Derece3. Derece4. Derece5. Derece
1. Grup1.250950800650550
2. Grup800600485385330
3. Grup550400330250200
4. Grup25020015012595
5. Grup150125858065
6. Grup8065443827
7. Grup2722151310