Araç Muayene Ücretleri

Her yıl Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda araç muayene ücretleri belirlenir. Güncel fiyatlar aşağıdaki gibidir:

2016 Yılı Fiyat Listesi
KDV HaricKDV Dahil
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker219,00 TL258,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork162,00 TL191,16 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet83,00 TL97,94 TL
2015 Yılı Fiyat Listesi
KDV HaricKDV Dahil
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker208,00 TL245,44 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork154,00 TL181,72 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet79,00 TL93,22 TL

Ödemeler nakit olarak kabul edilmektedir.
Yukarıda kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıca belirlenir.
2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen beher ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.
Muayene raporu sonucuna göre “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.
Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını aynı sabit istasyonda, Gezici muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını aynı gezici muayene istasyonunda veya aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında, Gezici traktör muayene istasyonunda veya gezici muayene istasyonunda muayeneleri onaylanmayan traktör cinsi araçlar ise, bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.muayene tekrarını aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında, gezici muayene istasyonlarında veya gezici traktör muayene istasyonlarında, Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.